Topuklu Ayakkabı Giyen Kadınlar Daha Çekici!

Topuklu Ayakkabı Giyen Kadınlar Daha Çekici!

Portsmouth Üniversitesi’nde yapılan araştırma, zaten bilinen bir gerçeği ispatladı.
Pek çok ülkedeki kadınların topuklu ayakkabılara olan ilgisi basit bir gözlemle anlaşılabilir. Bunun yanında, yine basit gözlemlere dayanarak, pek çok erkeğin de topuklu ayakkabı giyen kadınları daha çekici ve seksi bulduğunu söylemek abartılı bir yorum sayılmaz. Erkek dergilerini şöyle bir karıştırdığımızda poz veren modellerin çoğunun topuklu ayakkabı giydiklerini görürüz. 
Portsmouth Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yürüttüğü deneylerde, kadın ve erkek katılımcılardan düz ve topuklu ayakkabıyla yürüyen bir düzine kadını çekicilik bakımından değerlendirmeleri isteniyor. Sonuçlar analiz edildiğinde, değerlendirilen kadınların yüksek topuklu ayakkabı giydiklerinde, düz ayakkabı giydikleri durumdan daha çekici algılandıkları tespit ediliyor. Benzer şekilde kadınlar, yüksek topuklu ayakkabı giydiklerinde daha feminen bir tarzda yürüyorlar (daha küçük ve daha sık adımlar; dizi daha az kırma, buna karşılık kalçayı daha çok hareket ettirme).
Kadınların topuklu ayakkabı giymeyle ilgili yüksek motivasyonlarının altında yatan tek sebep, elbette karşı cins için daha çekici algılanmak olamaz (sosyalizasyon, kültür vb. etkenler de söz konusu); ancak bu araştırmayla bir kez daha anlıyoruz ki günlük hayattaki pek çok davranışımızı belli oranda yönlendiren ve şekillendiren şey, bize atalarımızdan miras kalan ve milyonlarca yıldır başarıyla işleyen eş çekme stratejileri. Yani, en başta sorduğumuz soruya dönecek olursak, modayı belirleyen şeylerden biri de genlerimizde saklı olan, bizi daha çok ve daha iyi eş bulmaya güdüleyen, yani daha başarılı ürememizi sağlayan evrilmiş psikolojik mekanizmalardır.
Bu arada kadın okurlar için belirtmeden bitirmeyelim: araştırmada kullanılan topuklu ayakkabının topuk boyu 6 cm.