Maş Fasulyesinin Faydaları

Maş Fasulyesinin Faydaları

Mini taneleri ile bezelyeyi andıran lezzeti ile pek çok yiyeceğe konuk olan maş fasulyesi bugün konuğumuz oluyor. Maş fasulyesi ülkemizde çok fazla bilinmeyen ama son derece leziz ve sağlıklı bir fasulye türüdür. Büyük marketlerde ve aktarlarda rahatlıkla bulacağınız maş fasulyesi şeker ve bağırsak sorunları için hayli etkili bir ilaçtır. 


Maş fasulyesinin ülkemizdeki birçok besin grubuna göre içeriğinin oldukça kaliteli olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, kilo vermek isteyenlerin mutlaka maş fasulyesi tüketmesi gerektiğini belirtti. Maş fasulyesi, son zamanların moda olan besini kinoa ile kıyaslandığında iki katından daha fazla miktarda protein içermektedir. İçeriğindeki fazla miktarda protein nedeni ile kilo vermek isteyenler için önemli bir besindir. Hem tok tutucu hem de metabolizma hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Posa içeriğinin yüksek olması bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Lifli besinlerin temel özelliği kolesterol seviyesinde düşmelere neden olmasıdır. Eğer yüksek kolesterol probleminiz varsa maş fasulyesini beslenme programınızda fazlası ile bulundurmalısınız. Kalp rahatsızlığı olan bireyler için haftada 2 defa kurubaklagil tüketilmesi zorunludur. Maş fasulyesi de en kaliteli baklagillerdendir.  Karaciğer yağlanması olan bireylerin en büyük problemi yüksek kilodur. Maş fasulyesini tüketmek hem kilo kaybınızı sağlayacak hem de içerisindeki lesitinden dolayı karaciğer yağlanmanızı azaltacaktır.  Magnezyum içeriği yüksek olan maş fasulyesinin bu özelliği sayesinde hem sinir sisteminizi rahatlatır hem de uyku kalitenizin artmasını sağlayacaktır.

Maş fasulyesi faydaları;

Bağırsak sorunu yaşayanlar için bir mucize! Maş fasulyesi ile bağırsak problemleriniz son buluyor. Maş fasulyesi bağırsak düzenleyici olarak bilinen ama ülkemizde çok az bilinen bitkisel bir devadır.

Şeker sorunuz mu var? O zaman maş fasulyesi ile bir an önce tanışmalısınız! Maş fasulyesi şeker hastaları için önemli bir tedavi aracıdır.

Maş fasulyesinin önemli özelliklerinden biri de onun bir hücre yenileyici olmasıdır.

Yüksek oranda protein içeren maş fasulyesi iyi bir lif kaynağıdır.

Maş fasulyesini nasıl kullanabilirim?

Öncelikli olarak maş fasulyesini salata ve piyazlarınız için kullanabilirsiniz. Maş fasulyesini haşlayarak rahatlıkla yeşilliklerle bir arada salata olarak tüketebilirsiniz.MAŞ FASULYESİ TARİFİ

İçindekiler: 8-10 yemek kaşığı maş fasulyesi 1 adet orta boy kuru soğan 1 adet orta boy domates 1 adet konserve Kırmızı biber 1 yemek kaşığı zeytin yağ Taze soğan (isteğe bağlı) Hazırlanışı:  Maş fasulyesini öncelikle sıcak su içerisinde yumuşayıncaya kadar bekletin. O beklerken siz kuru soğan, domates, kırmızı biber ve taze soğanı doğrayın. Daha sonra yumuşayan maş fasulyesinin suyunu döküp soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kesmiş olduğunuz sebzeleri maş fasulyesi ile karıştırın. Üzerine lezzet katmak için isteğe bağlı zeytinyağı ve nar ekşisi ekleyin.