'Zika’yı bulaştıran Aedes cinsi Türkiye'de var'

'Zika’yı bulaştıran Aedes cinsi Türkiye'de var'

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, Brezilya’da başlayan ve hamile kadınlara bulaşması sonucunda kusurlu bebekler doğmasına neden olan Zika virüsü ile ilgili endişenin her geçen gün arttığını kaydetti.

Türkoğlu, “Virüs için bulaştırıcı olan Aedes cinsi sivrisinekler Türkiye’de de bulunuyor. Sivrisinek aktivitesinin bulunmadığı kış mevsiminde ülkemizde bir salgın tablosunun çıkması beklenmese de yaz aylarında salgından etkilenmemek için önlemler alınmalı.” uyarılarında bulundu.

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, zika virüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sivrisinekler aracılığı ile bulaşan Zika virüsünün tüm dünya tarafından endişe ile takip edildiğini belirten Türkoğlu, Brezilya’da 2015 yılında başlayan salgın sırasında enfekte olan gebelerde düşük, ölü doğum ve mikrosefali sonuçlarında ciddi bir artış gözlemlenmesi ile dünyanın gündemine oturan Zika virüsünün hızla yayılmaya devam ettiğini söyledi. Türkoğlu, “Yine de gebelerin enfeksiyondan kaçınmaları ve eğer enfekte oldularsa sık gebe takipleriyle anne sağlığı ve bebek gelişiminin izlenmesi önemlidir.” ifadelerinde bulundu.