Zeytinyağı ile ilgili çok kritik uyarı

Zeytinyağı ile ilgili çok kritik uyarı

Son yıllarda fiyatı neredeyse iki katına kadar çıkan zeytinyağı ile ilgili yeni bir uyarı geldi. Aydın Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Adnan Bosnalı, zeytinyağındaki fiyat artışında iklim değişikliği sonucu düşen zeytin rekoltesinin etkili olduğunu söyledi. Gelecek yıllarda zeytinyağı fiyatının daha da artacağını belirten ATB Başkanı Adnan Bosnalı, dünyada 3 milyon ton zeytinyağına ihtiyaç varken rekoltenin 2,5 milyon ton olduğuna dikkat çekti.

ATB Başkanı Adnan Bosnalı, konuyla ilgili yazılı değerlendirmesinde, dünyada zeytin ağaçlarının iklim değişikliğinden dolayı 10 yıldır az mahsül verdiğini, dolayısıyla zeytinyağındaki fiyat artışının dünyadaki iklim değişikliğine bağlı olarak arttığını ifade etti. 

Zeytinyağı fiyatının yaza doğru daha da fiyatlanacağını belirten Bosnalı, “Dünya zeytin ağaçları iklim değişikliğinden dolayı 10 yıldır mahsül az veriyor. Mahsul hep dünya ihtiyacının altında çıkıyor. O yüzden fiyatlar arttı. Bu iklim düzelecek, ağaçlar yeşerecek 10 bin yıl yaşıyor bu zeytin ağaçları. Biz olmasak da çocuklarımızın veya onların çocukları bu mahsulleri görecekler. Bizim zeytin ve zeytinyağı için milli ürün olarak şunu yapmamış gerekiyor. Zeytin ve zeytinyağı tüketmemiz gerekiyor. Kişi başı 1,5 kg. olan zeytinyağını 5 kg.'a çıkarmamız gerekiyor. Rakip ülkeler Yunanistan’da kişi başı zeytinyağı tüketimi 21 kg. kişi başına. Petrolden sonra en çok döviz çıktımız bitkisel yağ, müthiş ithalat var.” dedi.