Pratik, Yetenekten Daha Önemli

Pratik, Yetenekten Daha Önemli

Koşmak için yaratılmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Ya da asla o yoga pozuna girebilecek kadar esnek olmadığınızı? Ne yaparsanız yapın sizi şarkı söylerken kimsenin duymaması gerektiğini? Bu tür düşünceleri geride bırakmalısınız. Yeni bir araştırma nedenini açıklıyor… 

‘Pratik yapmak mükemmelleştirir’ gerçek bir klişedir ama aynı şeyi şimdi Northwestern Üniversitesi araştırmacıları da söylüyor.
Music Perception adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre, şarkı söylemek (çoğu insana göre doğuştan gelen bir yetenek olmasına rağmen) doğru miktarda tekrarlandığında ustalaşabilecek bir eylem.

Çalışmada 3 gruba odaklanıldı: Anaokulu, altıncı sınıf öğrencileri ve üniversite çağındaki yetişkinler. Katılımcılardan tek parça söylenmesi istendi. Araştırmacılar gözetiminde, anaokulu ve geç ilköğretim öğrencileri en çok gelişmeyi gösterdi. Bunun sebebi muhtemelen okulda düzenli olarak maruz kaldıkları müzik dersleri idi. Diğer yandan, yetişkinler düzenli olarak şarkı söylemedikleri için, becerileri aynı kaldı ya da daha kötüye gitti. 

Teori sadece müzik için değil, yapamayacağınızı düşündüğünüz her şey için geçerli.

Başlangıçta harikalar yaratmasanız bile, sakın pes etmeyin! Mümkün olduğunca sık ve düzenli pratik yapmaya devam edin.  “İmkansız gibi görünen bir hedef belirleyin ve konuya dair antrenmanlarınızı günlük programınızın bir parçası haline getirin” diyor Minnesota Eyalet Üniversitesi Spor ve Performans Psikoloji Merkezi'nin direktörü Dr. Cindra Kamphoff.